петак, 7. фебруар 2025.

Gradska kuća u Subotici

 


Subotica je grad u Severnobačkom okrugu u pokrajini Vojvodini, Republike Srbije.  Može se pohvaliti izuzetnom kolekcijom art nouveau arhitekture – posebnom verzijom stila koja sadrži folklorne elemente uz cvetne motive poznatije iz belgijskog/francuskog stila.  U centru ovog prelepog grada se nalaze neki od najboljih primera mađarskog stila secesije.

 


Jedna od najpoznatijih subotičkih zgrada u stilu art nuvo je Gradska kuća. Istorija subotičkih gradskih kuća počinje sredinom XVIII veka  kada Privilegijom komorske varoši, 1743. godine, Subotica stiče municipalnu samostalnost i dobija građansku samoupravu.  

Prva gradska kuća datira iz  1751. godine, kada je sagrađena na glavnom trgu Subotice, gotovo  na istom mestu na kojem su kasnije podignute druge dve. Glavna zgrada sagrađena je od cigala i čerpića, a imala je svega četiri prostorije: većnicu, opštu i kancelariju poreznika i arhivu. Novi zatvor i u dvorištu kuhinja, ostava, ambar i dve štale dograđeni su 1754. godine.

Druga po redu gradska kuća u Subotici, 1826-1828. godine. Podignuta je spratna, barokna zgrada sa tornjem kojeg su krasili zvono i sat. U tornju je bila smeštena i vatrogasna osmatračnica.



Sadašnje velelepno zdanje sagrađeno je u periodu između 1908. i 1912. godine. Visoko je 76m i zauzima površinu od 5838m². Projektovali su ga Marcel Komor (Marcell Komor) i Deže Jakab (Dezső Jakab), poznati budimpeštanski arhitekti, koji su zaslužni i za izgled Subotičke sinagoge. Nekada se u Gradskoj kući nalaze Gradska uprava, Istorijski arhiv, butici i banke. Severna strana građevine sadrži lift i dva tornja nejednakih veličina. Krov je pokriven istom vrstom keramike koja je korišćena u izgradnji Palati Rajhl Ferenc. Cenjeni mađarski slikar Šandor Nađ vitražima je ukrasio prozore glavne većnice. Vidikovac na tornju Gradske kuće je visok 45 m i sa njega se pruža nezaboravan pogled na Suboticu i njenu okolinu.


Ulaskom voza koji  je nosio VIII pešadijski puk srpske vojske, na železničku stanicu Subotica i njena Gradska kuća ispisuje novo poglavlje u svojoj istoriji. U 1921. godini vrši se nabavka natpisa na ćirilici i latinici, nacionalnih grbova i jugoslovenske trobojke od fabrike Žolnai. Dva lifta  su ušla u upotrebu od 1. juna 1920.  

Liftovođe su naplaćaivale i karte u zavisnosti da li se ide na I, II ili III sprat. Samo su nameštenici u zgradi i vojni invalidi mogli da se voze besplatno. U 1928. godini vrši se nabavka 300 kg ulja, a u porudžbenici je stajalo da je prvoklasan i „bez nesnošljiva mirisa“. 

Od zanimljivijih događaja beležim onaj iz jedne aprilske noći 1920. godine kada je malobrojna grupa proletera i seljaka, predvođena Ištvanom Rutai i Josipom Zelić upala u zgradu u želji da izvrši puč. Predvodnik je uhapšen i po policijskom izveštaju izvršio je samoubistvo skokom sa III sprata Gradske kuće. U aprilu 1941. okupatorske mađarske trupe streljaju civila u neposrednoj blizini Gradske kuće. Tokom rata u bombardovanjima nisu naneta značajnija oštećenja Gradskoj kući.



Dekorativnost secesije, ovde je obogaćena romantičarskom notom mađarskog folklora, kroz šare stilizovanih cvetova, cvetnog nakita od keramike i kovanog gvožđa. Srce Gradske kuće čini Velika većnica sa raskošnim vitražima. Ona se koristi za zasedanja Skupštine, koncerte, venčanja i važne skupove. U ovoj zgradi ironija je da je jedan od najlepših delova, onaj u kojem su smeštene poreske kancelarije. No, ovako živopisan ambijent moguće je da olakšava građanima izvršenje ove neprijatne dužnosti. Prekrasne nebeskoplave klupe posebnost su ovog dela, sa svojom raskošnom dekoracijom koja sadrži mešavinu cvetnih i folklornih motiva.